Muhammad Ali (Cassius Clay)
Mltnytalanul kevs a magyar nyelv informci az interneten Muhammad Alirl, a profi boksz mindezidig taln legnagyobb alakjrl. ltalnos mveltsg-gyorstalpal gyannt kzreadjuk letrajzt, krljrjuk szemlyisgt.
Muhammad Ali az 1960-as s 70-es vek egyik legismertebb sportembere volt. Olimpia bajnok, hromszor nyerte el a nehzsly vilgbajnok cmet, s ezt 19-szer sikerlt megvdenie. De nemcsak sportteljestmnyvel kerlt a figyelem kzpontjba. Sznes, olykor extrovertlt szemlyisge, a muzulmn hitre val ttrse, majd ksbbi, egyre inkbb elhatalmasod Parkinson-krja egyarnt kivlan alkalmas arra, hogy magra vonja a mdia figyelmt. 1981-es visszavonulsa ellenre is emblematikus figurja a sportnak.
A Louisville-i vek
Muhammad Ali Cassius Marcellus Clay nven ltta meg a napvilgot egy cmfest s egy hztartsi alkalmazott fiaknt Louisville-ben. Az klvvst egy helyi rendr biztatsra kezdte el, miutn a finak elloptk a biciklijt. A kzpiskolban tanulmnyi tren - finoman szlva - nem rult el klnsebb tehetsget: a 395 vgzsbl Cassiusnak csak a 376. eredmnyt sikerlt megcspnie az rettsgin. Annl jobban megy a buny. 1955 s 1960 kztt 108 meccset vv amatrknt. Hatszor nyeri el a Kentucky Aranykesztyt, ktszer a Nemzeti Amatr Bajnoksgot, ktszer a Nemzeti Aranykesztyt. 1960-ban a Rmai Olimpin az nyakba akasztjk az aranyrmet flnehzslyban.
Mikor visszatr Rmbl szlvrosba, csaldottan rzkeli, hogy nem nemzeti hsknt fogadjk. A legenda szerint az Ohio folyba hajtotta az olimpiai medlt, mikor egy Louisville-i tteremben szerinte a nem megfelel fogadtatsban rszeslt.
Ali, a profi klvv
Profiknt els meccst 1960 oktberben jtssza a nehzsly Tunny Hunsaker ellen, pontozsos gyzelemmel. Majd sorozatban megnyeri a kvetkez 18 mrkzst, kzlk 15-t kitssel. 1964. februr 25-n kerlt sor az akkori nehzsly bajnok, Sonny Liston elleni kzdelemre. Listonrl gy gondoltk a szakemberek, hogy verhetetlen, ezrt mg nagyobb feltnst keltett, hogy a mrkzst megelz hetekben a 22 ves Ali a - sajt nagy rmre - sznes nyelven ecsetelte eljvend gyzelmt, iskolapldt mutatva a profi boksz elkvetkezend nemzedkeinek. A feltn viselkedst az koronzta meg, hogy a 7. menetben Clay kittte Listont.
Nem sokkal a mrkzs utn ismt sikerlt sokkolnia a sport vilgt. ttr az iszlm hitre; nevt ekkor vltoztatta Muhammad Alira. A kvetkez kt vben kilencszer vdte meg vilgbajnoki cmt, amelytl aztn 1967-ben megfosztottk, mivel Ali - vallsra hivatkozva - nem volt hajland bevonulni az amerikai hadseregbe. t v brtnre tltk, de fellebbez s szabadlbon marad. Lelkiismereti okokra hivatkozva ugyanakkor a vietnmi hbor alatt nem hajland bunyzni Amerikrt.
1970-ben kezdi jra a bunyt, s rvid id alatt visszaverekszi magt a cscsra. Illetve majdnem a cscsra. 1971. mrcius 8-n ugyanis letben elszr elveszti a vilgbajnoki cmrt val kzdelmet. Joe Frazier ellen marad alul pontozsban.
m ami ksik, nem mlik. 1974. oktber 30-n ismt a nehzsly vilgbajnok, miutn Zaire-ban kiti George Foremant. Ezutn sorozatban tzszer vdi meg a cmet. 1975. februr 15-n elveszti ugyan a Leon Spinks elleni sszecsapst, de csak rvid ideig fosztja meg Spinks a korontl, ugyanis az ugyanez v szeptember 15-i visszavgn mr Ali nyer. Az klvvs trtnetben plda nlkli, hogy valaki hromszor nyerje el a vilgbajnoki cmet nehzslyban.
1979. jnius 22-n Muhammad Ali hivatalosan bejelenti visszavonulst. Ennek ellenre kihvja Larry Holmest, az j vilgbajnokot. Vesztre. 1980. oktber 2-n Holmes csnyn megveri: a 11. menetben kiti a korbbi bajnokot. Miutn pontozsos kzdelemben Trevor Berbick-tl is kikap, Ali 1981 decemberben megint visszavonul, ezttal azonban vgrvnyesen.
A kultrhs
Ali nemcsak villmgyors kezei, bombaszer tsei, frge lbmunkja vagy eredmnyei rvn kerlt a reflektorfnybe. volt az, aki felfedezte, hogy a ring egyben sznpad is, s ezzel minden utna kvetkez sportolt kihozta a sznszt. Rjtt, hogy a mdia kivlan felhasznlhat a versenytaktikban. Br nem volt az els, aki a meccsek eltti nagyhang dicsekedssekel igyekezett megrmteni az ellenfelet, de volt, aki mvszi szintre emelte a gnyt, a nevetsgess tevst.
Amg a fent emltett verblis show-msoroknak kifejezetten rlt a mdia, Ali vallsi meggyzdsnek s ntudatnak mr kevsb. A Black Muslim nev iszlm vallsi csoportot, amelyhez csatlakozott, veszlyesnek s felforgatnak tartotta az amerikai kzvlemny, s fejfjst okozott a hivatalos politiknak, amikor a katonasg s a vietnmi hadszntr helyett a brtnt vlasztotta. Mr csak azrt is, mert addig megszokott volt, hogy a fekete sportolk j s szerny fik, s ami a legfontosabb, nagyon tisztelettudk a fehr hatalom irnyban.
A visszavonuls utn
Az utbbi kt vtizedben a mdia figyelmt leginkbb Ali betegsge kttte le. A volt bokszol Parkinson-krban szenved. Az orvosok szerint ez a fejt rt nagy erej tsek kvetkezmnye, s szmos orvos s trsadalmi szervezet Ali betegsgre hivatkozva szeretn az klvvst betiltani.
A betegsg tneteinek - reszkets, egyenslyzavarok, emlkezet kihagys - ltvnya valban sokkol a hajdani bajnokon, m ne feledjk, mindez nincs hatssal az rtelmi kpessgre. Ali az utbbi idben tbbszr is hallatta szavt trsadalmi krdsekben.
1990-ben Ali Irakba utazott Szaddam Husszeinhez, hogy megakadlyozza az blhbort. Az 1996-os atlantai olimpin gyjtotta meg a lngot, s a 2001-es New Yorkot rt terrortmads utn felhvta Amerika s a vilg figyelmt az iszlm valls bks mivoltra, mondvn, a terroristkat hiba azonostani az iszlmmal; ugyanakkor orszga nevben egyrtelmen eltlte a puszttst. Az iraki hbor kapcsn a bke mellett foglalt llst.
Tbb szakjsg mig t tartja minden idk legnagyobb nehzsly klzjnek. 1995-ben Muhammad Ali Mzeum nylt szlvrosban Louisville-ben. |