ghajlatvltozs: Vegyk komolyan
Ktsgtelen, hogy a bulvrsajt ltal tlalt kretnsgek s az olyan mosolyra ksztetõ hollywoodi filmek, mint a Holnaputn fnyben nehz komolyan venni a globlis felmelegeds s az ghajlatvltozs veszlyt. Pedig kellene. A BBC ltal kzlt tanulmny szmba veszi a tnyeket, s elg kellemetlen kvetkeztetsre jut.
A terrorizmusnl is nagyobb gond
Az angol miniszterelnk, Tony Blair szerint az ghajlatvltozs a legnagyobb krnyezeti kihvs, s ennl is tovbb megy a miniszterelnk egyik tudomnyos tancsadja, David King, aki szerint ez a veszly mg a nemzetkzi terrorizmusnl is nagyobb fenyegetettsget jelent.
A tudsok egyetrteni ltszanak abban - mg ha klnbzõ mrtkben is -, hogy a kt angolnak igaza van. Nagyon valsznû, hogy az emelkedõ hõmrsklet kvetkeztben j fejlemnyek sora bukkan fel a Fldn, habr senki se tudja megmondani, hogy ez a folyamat milyen gyorsan fog bekvetkezni, s kikre lesznek a legnagyobb hatssal.
Az let a Fldn a termszetes veghzhats miatt ltezik. Ez nem ms, mint a lgkr kpessge arra, hogy pont annyi meleget tartson meg neknk, amely a fajok szaporodshoz elg - s nem tbbet. A klmavltozst figyelemmel ksrõ tbb ezer fggetlen tuds alkotta nemzetkzi konzorcium, az IPCC szerint az ipari szennyezs emelkedse termszetellenesen fokozza ezt a hatst, s gy egyre tbb meleg reked meg itt a Fldn, ahelyett, hogy kilpne az ûrbe. A fõ gond a sznhidrognek (olaj, szn, gz) elgetsbõl s mezõgazdasgi hasznostsbl szrmazik. A legjobban a szndioxid (CO2) segti elõ az veghzhatst. Az ipari forradalom elõtti llapothoz kpest a szndioxid lgkri koncentrcija krlbell 50 szzalkkal emelkedett, s vi flszzalkos emelkeds mutathat ki napjainkban is.
Emelkedõ hõmrsklet

A szndioxid s ms szennyezõdsek szintjnek emelkedsnek komoly kvetkezmnye lesz. Az IPCC szerint emelkedik az tlaghõmrsklet, ami megjsolhatatlan idõjrst s emelkedõ tengerszintet okozhat, azaz az egsz ghajlati rendszer kizkken a rgi kerkvgsbl.
Az IPCC becslse szerint, ha gy folytatjuk, akkor 2100-re a tengerek szintje 9-88 centimterrel fog megnõni, az tlaghõmrsklet pedig 1,5-5,5 Celsius fokkal lesz magasabb a mostaninl. Ez nem hangzik flelmetesen, m gondoljunk bele: a legutbbi jgkorszak csak 4-5 fokkal volt hidegebb mainl.
A szkeptikusok azonban nehezen meggyõzhetõk. Szerintk az ghajlatra val emberi hats elhanyagolhat, s a szndioxid sem befolysolja rdemben az veghzhatst. Msok szerint az IPCC mrsei eleve hibsak, s az elõrejelzsek megbzhatatlanok. Megint msok gy gondoljk, hogy a melegebb vilg jobb lesz neknk.
Azt biztosan ki lehet jelenteni, hogy tl sok mg a bizonytalansgi tnyezõ az ghajlattal s azt ezt befolysol faktorokkal kapcsolatban.
Lssuk a tnyeket!
Ugyanakkor a korbbi szkeptikusok kzl mr tbben is elismerik, hogy az ghajlat vltozik, s erre reaglnunk kell valahogy. Nem felttlenl a kvetkezmnyek mrsklsrõl van sz, hanem sokkal inkbb arrl, hogy megtanuljunk alkalmazkodni a vltozsokhoz.
Egyik problma az, hogy az ghajlatvltozs a tudomnyos-fantasztikus mûfaj egyik felkapott tmja lett, Hollywood s bartaik olyan ijesztõ trtnetekkel etetik a npet, amelyeknek nem sok, sõt olykor semmi kzk sincs a valsghoz. De a tnyek kijzantak. Tudjuk, hogy a globlis felszni hõmrsklet 0,6 fokot emelkedett az elmlt 140 vben. A tz legmelegebb v mindegyike 1990 utn volt, s 1997-tõl az sszes v ide tartozik!
A vrhat kvetkezmnyek is elgondolkodtatak. Sok vzszegny rgi feltehetõen mg szrazabb lesz. Nhny orszg taln majd bõvebb termst tud betakartani, mg mshol esni fog a mezõgazdasgi hozam. A tengerszint emelkedse miatt sok partszakasz lakhatatlann vlik majd, az idõjrs rendszere megvltozik, tbb hõhullm, aszly, rvz, vihar fordul elõ.
A seglyszervezetek mr figyelmeztettek, hogy ezek a kombinlt hatsok komolyan cskkenthetik a szegny vidken lõ emberek nyomorbl val kiemelsnek eslyt. Azzal is szmolni kell, hogy a hatsok nmagukat erõstik, a hõmrskletemelkeds hatsra pldul tbb metngz keletkezik a sarki tundrkon, tbb szndioxid kerl a levegõbe a kigett terletekrõl, s gy tovbb.
Az igazi hatsok csak ksõbb jnnek

Kevesen tudjk azt is, hogyha valahogy meg is tudnnk lltani a gzkibocstst mg ma, a felmelegeds akkor is mg vtizedekig vagy vszzadokig folytatdna. Amit ma csinlunk, az sz szerint meghatrozza, hogy meddig brja mg a grnlandi jgtakar, mielõtt vgleg eltûnik. (Azrt minimum kell pr szz v.)
Az llatvilg, amely kevsb kpes alkalmazkodni, mint az ember, szintn nehz helyzetbe kerl. Egy tanulmny szerint a kvetkezõ fl vszzadban fajok szzezreit fenyegeti a kihals lehetõsge az ghajlatvltozs miatt.
A helyzetet bonyoltja, hogy gazdasgi rdekek miatt nehz olyan nemzetkzi megllapodst tetõ al hozni, ami a gzkibocsts visszaszortst garantlni tudn. A Kioti Egyezmny, amely a gazdag orszgok gzkibocstsnak cskkentst clozza, egy apr, de fontos kezdet lehet az ghajlatvltozs elleni nemzetkzi kzdelemben. Igaz, az USA, ami a vilg gzkibocstsnak negyedrt felelõs, nem rta al az egyezmnyt. Az is gond, hogy az egyezmny nem rja elõ a fejlõdõ orszgoknak, hogy cskkentsk a gzkibocstst, habr a gyorsan iparosod orszgok, mint pldul, Kna nemsokra len jrnak a kros anyag kibocstsban, s ms szegnyebb orszgok is ignylik a magasabb letsznvonalat.
Esetkben a gzkibocsts cskkentse jelentõs anyagi ldozatot kvetelne. A gzkibocsts cskkense alacsonyabb gazdasgi nvekedst eredmnyezne, ksleltetve a munkahelyteremtst s az adott orszg szegnysgbõl val kilbalst.
Dr. Geoff Jenkins, a Brit Meteorolgia Hivatal egyik vezetõje a kzelmltban gy nyilatkozott: "Az elmlt nhny vtizedben egyre tbb bizonytk van arra, hogy az ember befolysolja az ghajlatot. Elrtk azt a pontot, ahol mr csak az emberi tevkenysg bevonsval magyarzhatjuk, hogy mi trtnik".
s ezek a "trtnsek" olyan vilgba vezethetnek, amelyben rvnyket vesztik minden korbbi tapasztalataink.
|